Today: Lis 20, 2019

Realizator: „Dzieci z pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii
Konopnickiej w Krasnymstawie
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 5a
Termin warsztatów: 22 lipca – 4 sierpnia
Terminy i miejsce pokazów: 4 sierpnia | godz. 16:00 – Rynek Miejski w Krasnymstawie
Koordynatorka: Iza Gawęcka

Klęczące drzewo – to klon, który rośnie w krasnostawskim rynku. Każde dziecko może na nie wejść i zdobyć pień, konary, a nawet koronę! Drugiego takiego drzewa nie znajdziecie w całej Polsce, a może i
Europie! Jakie sekrety kryje w sobie? Spróbujemy je poznać w trakcie warsztatów! Drugą inspiracją do pracy jest książka Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”. Zawarte w niej zagadnienia posłużą do teatralnych działań i będą pretekstem do refleksji nad samodzielnością i wspólnotą, samotnością i przyjaźnią.
Uczestnicy warsztatów spotkają się na zajęciach ekologicznych, by przyglądać się potrzebom i zaletom drzew, uczyć ich języka. Wspólnie zastanowimy się również nad przestrzenią naszego miasta: co można
w nim lepiej urządzić, jak wyglądałby nasz idealny Krasnystaw i gdzie znalazłyby się w nim drzewa i zieleń. Na pozostałych zajęciach będziemy działać w dwóch grupach – dziecięcej i młodzieżowej. Młodsi
popracują scenicznie, starsi otworzą pracownię plastyczną, w której powstaną prototypy rekwizytów i scenografii.

Program Lato w teatrze powstał w 2008 roku, jako odpowiedź na potrzebę ożywienia teatrów w okresie wakacyjnym. Podczas pierwszych edycji wybrane teatry były zapraszane do zorganizowania dwutygodniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Ze względu na rosnącą popularność programu szybko przeobraził się on w konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych - ośrodków, które chciałyby w okresie letnich wakacji zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem. Powołana specjalnie w tym celu Komisja Ekspertów wybiera najciekawsze ze zgłoszonych projektów, które otrzymują dofinansowanie na realizację. Wynosi ono maksymalnie 40 000 złotych.

Dodatkowo, w ramach programu organizowane są objazdy spektakli prezentowanych w namiocie cyrkowym w małych miejscowościach w Polsce.  Prowadzona jest też Szkoła Pedagogów Teatru.

Szczegółowe informacje dotyczące elementów składowych programu znajdują się na stronie: http://www.latowteatrze.pl/o_programie.html

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego