788857
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
536
410
1375

Today: Lut 26, 2020

Imprezy 2011/2012

DSC_7384           Codziennie przechodzimy obok tych samych budynków, siadamy na tych samych ławkach, stąpamy po tej samej powierzchni. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 24 – 25 sierpnia, sprawiło, że Krasnystaw przestał być jednak zwykłym miastem. A to za sprawą niesamowitych osób, które przyjechały na Ogólnopolskie Spotkanie PaTowiczów. Wydarzenie to zorganizowała grupa krasnostawskiej młodzieży działająca w ogólnopolskim programie profilaktycznym Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury.  Gospodarzami Akcji było Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz Urząd Miasta Krasnystaw,  zaś partnerami: Komenda Powiatowa Policji w Krasnymstawie,  Krasnostawski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie,  I LO w Krasnymstawie oraz Nadleśnictwo Krasnystaw.

Na spotkanie przyjechało 120 PaTowiczów z całej Polski m.in. Łodzi, Ostrowii Mazowieckiej, Gostynina, Biłgoraja, Chełma, Bulkowa, Siemiatycz czy Pelplina. Kiedy pierwsza flaga PaT została powieszona w pobliżu sceny, kiedy pierwsi PaTowicze przyjechali do naszego miasta, w powietrzu zaczęła unosić się mieszanka radości, ekscytacji oraz pewności, że to, co za chwilę wydarzy się w Krasnymstawie, każdemu na długo pozostanie w pamięci.

O godzinie dwunastej, na scenie Rynku Miejskiego wraz ze Starostą Krasnostawskim, panem Januszem Szpakiem, z Burmistrzem Miasta Krasnegostawu, panem Andrzejem Jakubcem, z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Krasnymstawie, panem mł. insp. Ireneuszem Wojewodą oraz wieloma innymi osobami, które wsparły te inicjatywę, zaśpiewaliśmy hymn społeczności PaT, tym samym oficjalnie otwierając nasze Spotkanie.

Mieszkańcy Krasnegostawu z zaciekawieniem obserwowali  poczynania PaTowiczów – w końcu niecodziennym widokiem jest grupa ponad 100 osób, które tańczą, śpiewają, przytulają się, zarażając przy tym wszystkich niesamowitą energią.

O godzinie 18:30 zebrana na Rynku publiczność obejrzała wyjątkowy spektakl profilaktyczno – edukacyjny „Sekret”.  Niepowtarzalny wymiar nadała mu ogólnopolska obsada oraz fakt, że PaTowicze przygotowali go wspólnie w zaledwie dwie godziny.  Ogromne brawa widzów przypieczętowały sukces młodzieży.

Łatwo zauważyć, że w Krasnymstawie płonie iskra PaTu. Co więcej, płonie nawet całe ognisko, które było kolejnym punktem programu. PaTulisko - ognisko społeczności PaT, powstało z inicjatywy grupy PaT Krasnystaw. Coś dla ciała , czyli pieczone kiełbaski oraz coś dla ducha, czyli śpiew, gitary, taniec i zabawy teatralne to nieodłączne elementy tego wydarzenia, które tworzą jego cudowny klimat. Ta forma wspólnego spędzania czasu została z radością przyjęta przez PaTowiczów. Ich entuzjazmu nie zmąciło nawet zmęczenie – PaTulisko skończyło się w środku nocy, co jednak nie oznacza, że PaTowicze poszli spać. Młodzież do rana rozmawiała, trwając w PaTowskch uściskach.

Efekt sobotniej pracy, to rzecz, z której Krasnostawianie mogą by dumni. PaTowicze nagrali Lipdub (rodzaj videoklipu), który można obejrzeć na stronie  https://www.youtube.com/watch?v=5I4rEboXatQ . Klip powstały w niecałe trzy godziny , dał nam dużo fantastycznej zabawy i wartościowego doświadczenia. Słowa hymnu  PaT -  „Nie wracajmy jeszcze na Ziemię”  odnoszą się właśnie do takich chwil. Kiedy będąc poza granicami rzeczywistości, robimy niesamowite rzeczy z cudownymi ludźmi i musimy opuścić te kosmiczne przestworza. Choć Spotkanie dobiegło końca, a PaTowicze wrócili do swoich miast – ta specyficzna atmosfera długo będzie unosić się nad Krasnymstawem.

   Dziękujemy  sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Krasnymstawie, Urzędowi Miasta Krasnegostawu, Przedsiębiorstwu Energoremont ,Państwu Dorocie i Sławomirowi Zakrzewskim, Państwu Barbarze Trochimiuk i Wacławowi Lichoniowi, Piekarni Grela, Restauracja Staromiejskiej, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej  w Krasnymstawie, Zakładowi  Cukierniczo –Piekarniczemu Kawa, Panu  Bogdanowi Wójcikowi, Hurtowni Alfa, Przedsiębiorstwu Handlowo – Usługowemu Pani Anny Bojarczuk, Hurtowni Wędlin Pałka, Hurtowni Dekol, Hurtowni Alfa oraz wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tego wydarzenia.

Paulina Prokopiuk

Czytaj więcej...

DSC_0270PaTowicze w końcu doczekali się najważniejszego w roku działania programu Profilaktyka a Ty. W dniach 10 -15 lipca, w Lublińcu odbyła się Akcja Profilaktyczno - Artystyczna VII Przystanek PaT. Pod ta nazwa kryje się niesamowite wydarzenie, o czym przekonała się krasnostawska grupa PaT. Program akcji obejmował warsztaty artystyczne, prowadzone przez instruktorów z Polski i z zagranicy, koncerty muzyczne, filmy, a także spektakle teatralne. Każdego dnia odbywały się również warsztaty profilaktyczne, będące nie lada doświadczeniem i przeżyciem dla młodych ludzi.Tym kluczowym punktom towarzyszyły także rozmowy korczakowskie i filozoficzne oraz różnorodne animacje społecznościowe, np. „Sianie Dobra, Coś Kreatywnego, Spotkania z Dramą''. Wydarzenia te odbywały się w magicznej atmosferze, której nie da się opisać słowami. W piątek, 13 lipca, tysiąc PaTowiczów wyruszył ulicami Lublińca, w happeningu dobrej wiadomości - PaTosferze. Po niej, nakręcony został LipDub ( rodzaj wideoklipu), który można obejrzeć na stronie www.pat.policja.gov.pl. Podsumowanie Przystanku PaT odbyło się na Gali Finałowej, podczas, której nastąpiły wyjątkowe prezentacje wszystkich warsztatów. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Minister Spraw Wewnętrznych, Jacek Cichocki, szef Policji, generał Marek Działoszyński, a także człowiek orkiestra, czyli Jerzy Owsiak. Warto wspomnieć o obecnej na całym Przystanku, Elżbiecie Rusinak, naczelnik Departamentu Nadzoru MSW, wielkiej przyjaciółce programu PaT .Jak twierdzi młodzież „Przystanek PaT to kosmos''. Własnie dlatego, hymn społeczności PaT, zaczyna się słowami „Nie wracajmy jeszcze na ziemie''. Ludzie, ogromne emocje, niesamowite wydarzenia tworzą niepowtarzalna atmosferę, która pozostaje w sercach PaTowiczów na zawsze. To przeżycie dodaje także niesamowitej energii. Przyda się ona grupie PaT z Krasnegostawu przy organizacji spotkania PaTowiczów, które odbędzie się w naszym mieście już w dniach 24 -25 sierpnia.


Paulina Prokopiuk

 

Czytaj więcej...

 

dsc_0324 Niska temperatura, przelotne, lecz intensywne opady deszczu, porywisty wiatr – taki początek dnia budził niepokój w umysłach organizatorów nadchodzącego wydarzenia. Jak się jednak okazało, szczęście sprzyja PaTowiczom. Tuż przed godziną siedemnastą, zza chmur wyjrzało słońce, któro było pierwszym gościem PaTuliska - ogniska społeczności PaT. Właśnie 26 czerwca, w Krasnymstawie odbyło się ono po raz pierwszy w Polsce. Jest to nowa inicjatywa krasnostawskiej grupy ogólnopolskiego programu profilaktycznego Profilaktyka a Ty. Ideą tego działania jest nie tylko spotkanie w gronie niesamowitych ludzi, ale także udowodnienie, że ognisko nie musi być jedynie okazją do spożywania alkoholu.

Kiedy ognisko zapłonęło niczym PaTowski płomień w sercach krasnostawskiej młodzieży, grupa trzymając się za ręce, z niezwykłą mocą odśpiewała hymn „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, po czym z równym zapałem zatańczyła belgijkę. Już w tamtym momencie odczuwalna była niesamowita atmosfera, która utrzymała się aż do końca spotkania.

Wybór daty tego wydarzenia nie był przypadkowy, 26 stycznia, dokładnie pięć miesięcy temu, powstała grupa PaT Krasnystaw. Wspólne działanie w tym czasie jest absolutnym powodem do dumy dla krasnostawskich PaTowiczów. Członkowie grupy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś specjalne podziękowania zostały wręczone osobom, bez których tak piękne rzeczy nie powstałyby w Krasnymstawie: podinsp. Mariuszowi Rozwodowi, który służy pomocą w każdej sprawie, Małgorzacie Prus, która zawsze otwiera dla nas drzwi Młodzieżowego Domu Kultury, Janinie Młynek i Weronice Pazynie, które na co dzień wspaniale prowadzą grupę, policjantkom – Agnieszce Kiszczak i Annie Podgórskiej, które wspomagają nasze działania, a także Paulinie Prokopiuk, Mikołajowi Trochimiukowi i Elizie Banak, którzy wiele energii wkładają w organizację pracy grupy. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy także Państwu Kawom oraz Państwu Trochimiukom, za pomoc w przygotowaniu PaTuliska.

Tuż po uroczystej części, PaTulisko przybrało wyjątkowo przytulny wymiar. Członkowie grupy, pomiędzy którymi istnieje już PaTowska, nierozerwalna więź, przy akompaniamencie gitar, śpiewali piosenki z ponadczasowego repertuaru. Nie obyło się bez specjalności krasnostawskich aktorów – zaskakujących improwizacji i zabawnych ćwiczeń teatralnych. Jak brzmi stare powiedzenie „szczęśliwi czasu nie liczą” …. Już pod osłoną nocy PaTowicze śpiewali, rozmawiali, a także w pełnym zrozumienia milczeniu, cieszyli się po prostu swoją obecnością.

Przygotowała Paulina Prokopiuk

Czytaj więcej...

images

Wakacyjna oferta  Młodzieżowego Domu Kultury

 

Termin

Godziny

Temat zajęć

Prowadzący

2.07 poniedziałek

 

 

 

 

 

 

11.00-13.00

- zajęcia indywidualne – Moja poezja

 

 

 

Janina Młynek

Weronika Pazyna

3.07

wtorek

- spotkanie grupy PaT Krasnystaw – przygotowanie spektaklu „Spisek” w związku z wyjazdem na Ogólnopolski Przystanek PaT w Lublińcu

 

4.07

środa

- spotkanie grupy PaT Krasnystaw – przygotowanie spektaklu „Spisek” w związku z wyjazdem na Ogólnopolski Przystanek PaT w Lublińcu

- przygotowanie programu sierpniowego spotkania grup PaT z województwa lubelskiego

 

5.07

czwartek

- spotkanie grupy PaT Krasnystaw – teatr ruchu, improwizacje.

 

9.07

poniedziałek

11.00-13.00

wakacyjna szkoła tańca towarzyskiego

Marzena Darmochwał

11.07

środa

wakacyjna szkoła tańca towarzyskiego

13.07

piątek

wakacyjna szkoła tańca towarzyskiego

16.07

poniedziałek

10.00-12.00

Wakacje piosenką Majki Jeżowskiej – warsztaty wokalne adresowane do dzieci 6-13 lat

 

 

 

 

Anna Klus

18.07

środa

20.07

piątek

30.07

poniedziałek

 

11.00-13.00

Taniec współczesny

Renata Jakimiuk

1.08

środa

Balet klasyczny

 

 

 

 

 

 

 

6.08

poniedziałek

10.00-12.00

MOZAIKA –otwarte warsztaty plastyczne /zajęcia w projektowaniu i wykonaniu mozaiki płaskiej i form przestrzennych/

Wiek uczestników – 6-18 lat

 

 

 

 

Agnieszka Żuk Słabek

8.08

środa

10.08

Piątek

 

13.08

Poniedziałek

Joanna Kawęcka

18.08

piątek

imag7es

_mg_2138mmm  19 czerwca, grupa PaT Krasnystaw zagrała dwa spektakle profilaktyczno – edukacyjne dla młodzieży z Gimnazjum w Gorzkowie. Po kilku słowach powitania przez dyrektor szkoły, panią Beatę Jaremek, zebrani na widowni uczniowie w skupieniu obejrzeli „Spisek” – przedstawienie, ukazujące łatwą drogę do fizycznego i psychicznego upadku człowieka  – uzależnienia. Aktorzy dali swoim rówieśnikom szansę na zobaczenie konsekwencji, wynikających z sięgnięcia po narkotyki. W przeanalizowaniu skutków takiego wyboru, pomogła im pani mł. asp. Agnieszka Kiszczak z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, która przeprowadziła z młodzieżą dyskusję na temat zjawiska przestępczości wśród młodych ludzi. Kolejnym punktem spotkania była Prezentacja Programu PaT, przedstawiona przez Lidera - Paulinę Prokopiuk. Zebrani przenieśli się w świat PaTowczów, słuchając z zainteresowaniem o celach, działaniach oraz idei PaT.                                                                                                               Drugim spektaklem zagranym przez krasnostawskich PaTowiczów był „Sekret”, opowiadający o presji wywoływanej przez rodziców, która zmusza młodego człowieka do sięgnięcia po używki. Ważne emocje i słowa, padające w scenach „Sekretu” poruszyły publiczność, która gromkimi brawami obdarzyła aktorów. Oba spektakle wyreżyserowała pani Janina Młynek – ekspertka PaT, instruktor teatralny MDK w Krasnymstawie. Spotkanie zakończyło się belgijką, którą zatańczyli wszyscy zebrani uczniowie, zachęceni przez członków grupy PaT Krasnystaw. Jesteśmy pewni, iż młodzież z Gorzkowa już wie, że PaT to nie tylko frazesy, ale przede wszystkim ludzie, którzy w kreatywny sposób promują modę na życie bez uzależnień.

  Przygotowała Paulina Prokopiuk

Czytaj więcej...