Today: Kwi 24, 2019

DSC_7384           Codziennie przechodzimy obok tych samych budynków, siadamy na tych samych ławkach, stąpamy po tej samej powierzchni. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 24 – 25 sierpnia, sprawiło, że Krasnystaw przestał być jednak zwykłym miastem. A to za sprawą niesamowitych osób, które przyjechały na Ogólnopolskie Spotkanie PaTowiczów. Wydarzenie to zorganizowała grupa krasnostawskiej młodzieży działająca w ogólnopolskim programie profilaktycznym Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury.  Gospodarzami Akcji było Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz Urząd Miasta Krasnystaw,  zaś partnerami: Komenda Powiatowa Policji w Krasnymstawie,  Krasnostawski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie,  I LO w Krasnymstawie oraz Nadleśnictwo Krasnystaw.

Na spotkanie przyjechało 120 PaTowiczów z całej Polski m.in. Łodzi, Ostrowii Mazowieckiej, Gostynina, Biłgoraja, Chełma, Bulkowa, Siemiatycz czy Pelplina. Kiedy pierwsza flaga PaT została powieszona w pobliżu sceny, kiedy pierwsi PaTowicze przyjechali do naszego miasta, w powietrzu zaczęła unosić się mieszanka radości, ekscytacji oraz pewności, że to, co za chwilę wydarzy się w Krasnymstawie, każdemu na długo pozostanie w pamięci.

O godzinie dwunastej, na scenie Rynku Miejskiego wraz ze Starostą Krasnostawskim, panem Januszem Szpakiem, z Burmistrzem Miasta Krasnegostawu, panem Andrzejem Jakubcem, z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Krasnymstawie, panem mł. insp. Ireneuszem Wojewodą oraz wieloma innymi osobami, które wsparły te inicjatywę, zaśpiewaliśmy hymn społeczności PaT, tym samym oficjalnie otwierając nasze Spotkanie.

Mieszkańcy Krasnegostawu z zaciekawieniem obserwowali  poczynania PaTowiczów – w końcu niecodziennym widokiem jest grupa ponad 100 osób, które tańczą, śpiewają, przytulają się, zarażając przy tym wszystkich niesamowitą energią.

O godzinie 18:30 zebrana na Rynku publiczność obejrzała wyjątkowy spektakl profilaktyczno – edukacyjny „Sekret”.  Niepowtarzalny wymiar nadała mu ogólnopolska obsada oraz fakt, że PaTowicze przygotowali go wspólnie w zaledwie dwie godziny.  Ogromne brawa widzów przypieczętowały sukces młodzieży.

Łatwo zauważyć, że w Krasnymstawie płonie iskra PaTu. Co więcej, płonie nawet całe ognisko, które było kolejnym punktem programu. PaTulisko - ognisko społeczności PaT, powstało z inicjatywy grupy PaT Krasnystaw. Coś dla ciała , czyli pieczone kiełbaski oraz coś dla ducha, czyli śpiew, gitary, taniec i zabawy teatralne to nieodłączne elementy tego wydarzenia, które tworzą jego cudowny klimat. Ta forma wspólnego spędzania czasu została z radością przyjęta przez PaTowiczów. Ich entuzjazmu nie zmąciło nawet zmęczenie – PaTulisko skończyło się w środku nocy, co jednak nie oznacza, że PaTowicze poszli spać. Młodzież do rana rozmawiała, trwając w PaTowskch uściskach.

Efekt sobotniej pracy, to rzecz, z której Krasnostawianie mogą by dumni. PaTowicze nagrali Lipdub (rodzaj videoklipu), który można obejrzeć na stronie  https://www.youtube.com/watch?v=5I4rEboXatQ . Klip powstały w niecałe trzy godziny , dał nam dużo fantastycznej zabawy i wartościowego doświadczenia. Słowa hymnu  PaT -  „Nie wracajmy jeszcze na Ziemię”  odnoszą się właśnie do takich chwil. Kiedy będąc poza granicami rzeczywistości, robimy niesamowite rzeczy z cudownymi ludźmi i musimy opuścić te kosmiczne przestworza. Choć Spotkanie dobiegło końca, a PaTowicze wrócili do swoich miast – ta specyficzna atmosfera długo będzie unosić się nad Krasnymstawem.

Dziękujemy  sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Krasnymstawie, Urzędowi Miasta Krasnegostawu, Przedsiębiorstwu Energoremont ,Państwu Dorocie i Sławomirowi Zakrzewskim, Państwu Barbarze Trochimiuk i Wacławowi Lichoniowi, Piekarni Grela, Restauracja Staromiejskiej, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej  w Krasnymstawie, Zakładowi  Cukierniczo –Piekarniczemu Kawa, Panu  Bogdanowi Wójcikowi, Hurtowni Alfa, Przedsiębiorstwu Handlowo – Usługowemu Pani Anny Bojarczuk, Hurtowni Wędlin Pałka, Hurtowni Dekol, Hurtowni Alfa oraz wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tego wydarzenia.

Paulina Prokopiuk