Today: Lut 18, 2019

dsc_0324 Niska temperatura, przelotne, lecz intensywne opady deszczu, porywisty wiatr – taki początek dnia budził niepokój w umysłach organizatorów nadchodzącego wydarzenia. Jak się jednak okazało, szczęście sprzyja PaTowiczom. Tuż przed godziną siedemnastą, zza chmur wyjrzało słońce, któro było pierwszym gościem PaTuliska - ogniska społeczności PaT. Właśnie 26 czerwca, w Krasnymstawie odbyło się ono po raz pierwszy w Polsce. Jest to nowa inicjatywa krasnostawskiej grupy ogólnopolskiego programu profilaktycznego Profilaktyka a Ty. Ideą tego działania jest nie tylko spotkanie w gronie niesamowitych ludzi, ale także udowodnienie, że ognisko nie musi być jedynie okazją do spożywania alkoholu.

Kiedy ognisko zapłonęło niczym PaTowski płomień w sercach krasnostawskiej młodzieży, grupa trzymając się za ręce, z niezwykłą mocą odśpiewała hymn „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, po czym z równym zapałem zatańczyła belgijkę. Już w tamtym momencie odczuwalna była niesamowita atmosfera, która utrzymała się aż do końca spotkania.

Wybór daty tego wydarzenia nie był przypadkowy, 26 stycznia, dokładnie pięć miesięcy temu, powstała grupa PaT Krasnystaw. Wspólne działanie w tym czasie jest absolutnym powodem do dumy dla krasnostawskich PaTowiczów. Członkowie grupy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś specjalne podziękowania zostały wręczone osobom, bez których tak piękne rzeczy nie powstałyby w Krasnymstawie: podinsp. Mariuszowi Rozwodowi, który służy pomocą w każdej sprawie, Małgorzacie Prus, która zawsze otwiera dla nas drzwi Młodzieżowego Domu Kultury, Janinie Młynek i Weronice Pazynie, które na co dzień wspaniale prowadzą grupę, policjantkom – Agnieszce Kiszczak i Annie Podgórskiej, które wspomagają nasze działania, a także Paulinie Prokopiuk, Mikołajowi Trochimiukowi i Elizie Banak, którzy wiele energii wkładają w organizację pracy grupy. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy także Państwu Kawom oraz Państwu Trochimiukom, za pomoc w przygotowaniu PaTuliska.

Tuż po uroczystej części, PaTulisko przybrało wyjątkowo przytulny wymiar. Członkowie grupy, pomiędzy którymi istnieje już PaTowska, nierozerwalna więź, przy akompaniamencie gitar, śpiewali piosenki z ponadczasowego repertuaru. Nie obyło się bez specjalności krasnostawskich aktorów – zaskakujących improwizacji i zabawnych ćwiczeń teatralnych. Jak brzmi stare powiedzenie „szczęśliwi czasu nie liczą” …. Już pod osłoną nocy PaTowicze śpiewali, rozmawiali, a także w pełnym zrozumienia milczeniu, cieszyli się po prostu swoją obecnością.

Przygotowała Paulina Prokopiuk