Today: Sie 21, 2019

nocprofilaktyki1   6 października 2012 roku to znacząca data dla ogólnopolskiej społeczności programu Profilaktyka a Ty. Tego dnia w Warszawie na Placu Bankowym odbyła się pierwsza Warszawska Noc Profilaktyki.
Pomysł jest wzorowany na powodzeniu i społecznej akceptacji Nocy Muzeów, która z pomysłu grupy entuzjastów przekształciła się w masowe, ogólnopolskie wydarzenie kulturalne.
Oficjalny start poprzedził koncert orkiestry Komendy Stołecznej Policji. Otwierali ją m.in. : Tadeusz Sławecki  (wiceminister Edukacji Narodowej), Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka), insp. Arkadiusz Letkiewicz (zastępca Komendanta Głównego Policji), Elżbieta Rusiniak (MSW, koordynator Rządowego programu „Razem bezpieczniej”), Jacek Kozłowski (Wojewoda Mazowiecki), Włodzimierz Paszyński (wiceprezydent Warszawy), prof. dr hab. Marek Konopczyński (rektor Pedagogium WSNS), Mariusz Dobijański (mazowiecki Wicekurator Oświaty), mł. insp. Piotr Idzikowski (przedstawiciel Komendanta Stołecznego Policji).
Setki PaTowiczów z całej Polski przyjechało tego dnia do stolicy, aby wspólnie z innymi bawić się
i promować modę na życie bez uzależnień. W imprezie wzięli udział również członkowie grupy PaT Krasnystaw. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: happeningi i spektakle sztuki ulicy przy pomnikach Juliusza Słowackiego,Stanisława Starzyńskiego oraz przy scenie, Hydepark, koncert uczestników warsztatów wokalnych pod kierownictwem Roberta Osama i Katarzyny Idzikowskiej, sceny dramowe dotyczące dziecka i relacji w rodzinie, profilaktyczna gra miejska projektu „Profilaktyka a Harcerstwo” (PaH) oraz cieszące się dużym zainteresowaniem tańce – „belgijkę” i „salsę kuduro”. Każdy miał szansę obejrzeć spektakle edukacyjno-profilaktyczne zaprezentowane na scenie Teatru Kamienica dzięki uprzejmości dyrektora Emiliana Kamińskiego, m.in. grupy PaT z Pelplina, która przedstawiła sztukę w reżyserii Mikołaja Gajdy pt."Eleferia". Gościnnie wystąpiło w niej trzech aktorów z krasnostawskiej grupy PaT działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury.
Profilaktyka a Ty, to nie tylko rozmowy na tematy uzależnień wśród młodzieży, lecz przede wszystkim
promowanie mody na życie bez narkotyków poprzez teatr, muzykę, sztukę, poezję, malarstwo.
Młodzież pokazuje, że nie potrzeba używek aby dobrze się bawić, zawierać nowe przyjaźnie i znajomości. Imprezę zakończył wielki koncert finałowy uczestników warsztatów wokalnych. Do wspólnej zabawy nie zniechęcił nas nawet niespodziewany deszcz.

Milena Jóźwiak