Today: Lut 22, 2019
W ramach IV etapu projektu Polsko-Ukraińskiego Młodzieżowego Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Krasnymstawie od 16 do 19 sierpnia młodzież polska i ukraińska przebywała w ośrodku "Almatur" w Janowie Lubelskim na warsztatach artystycznych.

Program warsztatów obejmował wspólne zajęcia w grupach: tanecznej, plastycznej, wokalnej i teatralnej po okiem ekspertów i wspólne spędzanie czasu wolnego. Zajęcia artystyczne prowadzili wybitni fachowcy poszczególnych dyscyplin. Dzieci i młodzież z MDK i SOSW w Krasnymstawie oraz ośrodków kultury rejonu łuckiego, miały możliwość bezpośredniego kontaktu z uznanymi autorytetami, twórcami i pedagogami. Zajęcia w grupie tanecznej i teatralnej prowadzili: dyrektor i choreograf Kieleckiego Teatru Tańca - Elżbieta Szlufik Pańtak i tancerka teatru - Justyna Szlufik tancerz Lubelskiego Teatru Tańca, Wojciech Kaproń, tancerz musicali w kraju i za granicą Jacek Wazelin. Tajniki nowej formy plastycznej - ceramiki artystycznej młodzi plastycy poznawali pod okiem Bartłomieja Sęczawy, pedagoga szkoły plastycznej w Zamościu, młodzi wokaliści współpracowali z Grzegorzem Głuchem, kompozytorem i kierownikiem chóru "Gospel Rain". Szlifując technikę wykonania, uczestnicy obozy przygotowali widowisko plenerowe "Obrzęd Dożynkowy". IV etap projektu przebiegał bowiem pod hasłem "Kultura ludowa jak chleb powszedni". Finalny produkt warsztatów artystycznych można było obejrzeć podczas Powiatowego Święta Plonów "Kraśnicznyn 2007". Muzykę widowiska przygotował i opracował w nowatorski sposób, opierając się wszakże na autentycznych tematach ludowych Grzegorz Głuch. Współpracowali z nim nauczyciele Ilona Pryjma, Anna Klus, Leszek Darmochwał przygotowując międzynarodowe grono wykonawców. Widowisko taneczne to wspólne dzieło instruktorów i tancerzy z Polski i Ukrainy: Olgi Betiuga, Walentyny Gnasiuk, Wojciecha Kapronia, Marzeny Darmochwał i czuwającej nad realizacją całości przedsięwzięcia Małgorzaty Prus. Wystawę prac ceramicznych przygotował Bartłomiej Sęczawa i Joanna Kawęcka.

Warsztaty artystyczne to nie tylko ciężka praca nad szlifowaniem talentu ale wspólny wypoczynek i zabawa. Uczestnicy obozu zwiedzali lasy janowskie poruszając się wojskowymi samochodami, mogli poznać Janów Lubelski i jego najciekawsze miejsca z okien kolejki kołowej, uczestniczyli w spływie kajakowym, na miejscu na terenie obozowiska ćwiczyli umiejętności jazdy konnej i wspinaczki po skałkach i mostach linowych. O zaplecze techniczne i dokumentacje fotograficzno-filmową obozu dbali młodzi wolontariusze, uczniowie krasnostawskiego gimnazjum Karol Orkieszewski i Rafał Olejarz.

Dwa tygodnie obozu artystycznego na długo pozostaną w pamięci uczestników i wychowawców, tym bardziej że był to pierwszy od 20 lat obóz wakacyjny zorganizowany przez MDK.

Przedruk z gazety ECHO Krasnegostawu