Today: Mar 20, 2019

Nie od dziś wiadomo, że krasnostawska młodzież jest wyjątkowa i posiada wiele talentów. Grupa PaT Krasnystaw przekonała się o tym po raz kolejny podczas realizacji spektaklu edukacyjno-profilaktycznego "Sekret" w Zespole Szkół nr 1 i Zespole Szkół nr 5 w Krasnymstawie. Miniony tydzień był dla PaTowiczów, krasnostawskich gimnazjalistów, nauczycieli, a także rodziców nie lada wyzwaniem, ale przede wszystkim ukoronowaniem ciężkiej pracy. Wszystko za sprawą premier, które miały miejsce na zebraniach z rodzicami w ZS nr 1 i ZS nr 5 w Krasnymstawie.

Bez wątpienia możemy powiedzieć, że aktorzy - uczniowie krasnostawskich szkół to profesjonaliści, a nawet więcej! W końcu tylko nieliczni potrafią stworzyć coś tak pięknego w cztery dni, bo właśnie tyle pracowaliśmy w każdej placówce. Nasze działanie w każdej ze szkół rozpoczęliśmy od krótkiego zapoznania i ćwiczeń improwizacyjnych, by potem przejść do pracy nad scenariuszem. Nie marnowaliśmy czasu i od razu nasze działanie nabrało tempa. Przez kolejne dni doskonaliliśmy nasze role, planowaliśmy ruch sceniczny, a także świetnie się bawiliśmy. W przerwie od zajęć uczniowie poznali m.in. taniec społeczności PaT, czyli "belgijkę". Młodzież miała również okazję rozwinąć swoje umiejętności aktorskie pod okiem Patryka Pawelca, który przeprowadził niezwykłe warsztaty teatralne.

W nasze działanie włączyli się również dyrektorzy, nauczyciele, a także rodzice uczniów. Bez ich zaangażowaniawystawienie spektaklu "Sekret" byłoby niemożliwe. Role, które odgrywali nadały charakteru całemu widowisku, a mocne słowa, które wypowiadali z pewnością zapadły w pamięć niejednemu widzowi. Mimo, że w dniu premier wszystko było dopięte na ostatni guzik, zarówno realizatorzy jak i aktorzy. Trema ta była jednak wyjątkowo motywująca.

W dniach 16-17 listopada odbyło się pierwsze święto, czyli premiera na zebraniu z rodzicami w „Piątce”! Zgromadzonych rodziców powitała dyrektor szkoły - Pani Justyna Haładyj. Na widowni gościli: Zastępca Burmistrza - Pan Robert Kościuk, Lubelski Koordynator PaT - Pani Dorota Gil z Komendy Wojewódzkiej w Lublinie oraz Pani Anna Podgórska i Pani Sylwia Podgórniak z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Wielki dzień aktorów z krasnostawskiej „Jedynki” przypadł na 19 listopada. Dyrektor szkoły - Pani Marzena Morylowska otworzyła spotkanie z rodzicami. Wśród przybyłych gości był  Pan Krzysztof Gałan - Sekretarz Miasta Krasnystaw.

Grupa PaT Krasnystaw pragnie serdecznie podziękować za pomoc w realizacji przedsięwzięcia Pani Weronice Pazynie - opiekunowi grupy, Lubelskiemu Koordynatorowi PaT - Pani Dorocie Gil, Pani Annie Podgórskiej i Pani Sylwii Podgórniak z KPP w Krasnymstawie, dyrekcji ZS nr 1 i ZS nr 5, a także wszystkim aktorom obsad spektaklu "Sekret". Przeprowadzenie działania było możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Urzędu Miasta, za co serdecznie dziękujemy!

Julia Gleń