Today: Kwi 24, 2019
W Chełmskim Domu Kultury zakończyły się działania związane z realizacją pilotażowego programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” na terenie województwa lubelskiego. Udział w nim wzięli m.in. wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie.  Program „PaT” wspierany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Jego ideą jest promowanie mody na życie bez uzależnień. Pierwsze działania PaT/E (edukacja) w Chełmie rozpoczęły się w dniu 15 listopada br. castingiem dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w spektaklu edukacyjno- profilaktycznego „Blackout”. Wyłoniona w castingu młodzież przez kolejne dni była przygotowywana przez insp. Grzegorza Jacha i członków jego zespołu do wystawienia spektakli „Blackout” oraz „Sekret”, stanowiących formę profilaktyki w zakresie przeciwdziałania narkomanii wśród młodych osób.

Do catingu w Chełmie stanęło ponad 120 uczniów szkół chełmskich w tym 12 wychowanków MDK. Aż dziewięciu z nich gra w spektaklu "Sekret" i pięciu w "Blackout". Są to w większości uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół Nr 1; Paulina Prokopiuk, Eliza Banak, Julia Gleń, Mikołaj Trochimiuk, Michał Kalisz, Milena Jóźwiak, Karolina Zając i Nr5 Agata Kawa, oraz uczennica I LO im. Władysława Jagiełły Patrycja Lechus. Jedną głównych ról w pierwszym spektaklu zagrała Paulina Prokopiuk, która została młodzieżowym liderem "PaT" na województwo lubelskie. Grupą biorącą udział w chełmskich spektaklach opiekuje się nauczyciel teatru w MDK Joanna Młynek.

W warsztatach PaT brali również udział animatorzy- przedstawiciele powiatów województwa lubelskiego, którzy w tym czasie nabywali umiejętności niezbędne do prowadzenia takich samych działań na terenie macierzystych powiatów.

Prapremiera spektaklu „Sekret” miała miejsce w dniu 17 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie, a jej odbiorcami byli rodzice uczniów tej szkoły.

W dniu 21 listopada na scenie Chełmskiego Domu Kultury odbyła się pierwsza premiera spektaklu „Blackout” oraz „Sekret”, jej odbiorcami byli również rodzice. Dzień później o godz. 10.00 na widowni zasiadła młodzież z chełmskich szkół wraz z gronem pedagogicznym.

W uroczystości udział wzięli także zaproszeni goście: przedstawiciele Komendy Głównej Policji, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Lubelskiego Kuratorium Oświaty oraz przedstawiciele władz samorządowych z terenu województwa lubelskiego.

Po zakończeniu przedstawienia odbyło się podsumowanie projektu, który zebrał bardzo pozytywne recenzje. Animatorzy biorący udział w realizacji projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie oraz zaproszenie do jego realizacji na terenie poszczególnych powiatów województwa lubelskiego.

W drugim dniu realizacji projektu widzowie mogli obejrzeć spektakl „Sekret” Izy Rękawek, w którym udział wzięli m.in. wychowankowie MDK w Krasnymstawie.

Koordynatorkami tegorocznego przedsięwzięcia na powiat krasnostawski była dyrektor MDK w Krasnymstawie Małgorzata Prus oraz wspomniana wcześniej Janina Młynek.

PaT to nie tylko spektakl. Program obejmuje wiele działań, w tym dyskusję prowadzoną z uczestnikami spotkania przez moderatora. MDK ma nadzieję przenieść ideę PaT na teren powiatu krasnostawskiego.

Oferta MDK

Projekty zrealizowane

Okno_na_teatr

Subskrypcja MDK